Hastalıklar

Apandisitin belirtileri nelerdir?

app4Aşağıda belirtilen tipik apandisit bulguları olguların ancak yarısında görülmektedir ;

-Karın üst kısmında veya göbek çevresinde başlayan, künt karakterde ve yeri tam olarak tarif edilemeyen ağrı veya rahatsızlık hissi, iştahsızlık ve hafif bulantı ( Bu bulgular genellikle apendiksteki iltihabın erken dönemlerine eşlik eder).
-Saatler sonra ağrının karnın sağ alt kısmına doğru kayarak daha iyi belirlenebilen bir alanda ve giderek artan bir şiddette hissedilmesi.

Muayene sırasında karın sağ alt kısmına bastırılınca bu bölümün hassas olduğu gözlenir ve basının birden bire kaldırılmasıyla ağrının keskin bir şekilde artması beklenir. Ağrı, hareket edince, ıkınınca veya öksürünce artabilir. Çoğu kişide, özellikle bebek ve çocuklarda ağrı karın sağ alt kısımda sınırlı kalmak yerine geniş bir alana yayılabilir. Yaşlı kişilerde ve hamile bayanlarda ağrı daha hafif, muayene esnasındaki hassasiyet de daha az olabilir. Özellikle hamilelerde apendiks gebelik nedeniyle yer değiştirmiş olduğundan ağrı karnın daha üst kısımlarında hissedilebilir. Genellikle 37 ile 38.5° C arasında değişebilen bir ateş bulunur. Apendiks patladığında genellikle ağrı karında daha geniş bir alana yayılır ve ateş artar. Enfeksiyonun şiddetlenmesi ve yayılması septik şok tablosuna neden olabilir.

Yazının Tamamını Oku