Hastalıklar

Divertikül Kimlerde Görülür? Neden Oluşur?

DİVERTİKÜLER HASTALIK

Divertikül Kimlerde Görülür? Neden Oluşur?

Divertiküller genellikle sosyoekonomik seviyesi yüksek olan toplumların hastalığıdır. Düşük lifle beslenilen ülkelerde daha sık görülmektedir. Et ve şeker kullanımının artması, liften zengin gıdaların az yenmesi ve posalı gıdaların az tüketilmesi nedeniyle sıklığı artar. Amerika’da yapılan bir araştırmaya göre 60 ila 80 yaş arasındaki her iki kişiden birinde, 80 yaş üzerinde ise her insanın hayatının bir döneminde divertikülü bulunmaktadır.
Divertikülün asıl sebebi kalın barsak içindeki basıncın artmasıdır; bunun da en sık nedeni kronik kabızlıktır (konstipasyon). Her türlü liften zengin gıda ile beslenmek dışkıyı yumuşatır ve pasajı kolaylaştırırarak kabızlıktan korur. Liften yoksun diyet ile divertikül arasındaki ilişki de kabızlıktan ileri gelmektedir.
Divertikülit divertikülün enflamasyonu olup, divertikül içine giren dışkı veya meyve çekirdeği gibi gıdaların divertikül keseciğini tıkayarak oluşturduğu bakteriyel kolonizasyon ve dolaşım bozukluğu sonucunda ortaya çıkar. Divertikülit divertikulozis vakalarının yüzde 10 ila 25 inde görülmektedir.

Yazının Tamamını Oku